Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hrad Hasištějn - Prunéřovské údolí

  Údolí Prunéřovského potoka
Pěkné skalnaté hluboké údolí s dravým potokem se pstruhy, kterým dojdete až k hradu Hasištejn. Lze zde objevit velmi pěkný vodopád cca 8m vysoký, který je funkční za většího deště a na jaře. Není turisticky označen a lze ho objevit až po přebrodění Prunéřovského potoka a vstupem za skalní ostroh. Nese oficiálně název Kýšický vodopád.Velmi vhodný exteriér pro focení. Lze zde najít pozůstatky důlní činnosti a zazděné vstupy do starých šachet z doby 13 až 18 stol.Vstup do údolí je od hotelu Celná směrem po toku potoka přes menší chatovou osadu.O pačným směrem se dostanete na Novou Ves pěknou lesní pěšinou okolo zaniklých domů a mlýna. Nejbližší nástup na trasu je z železniční konečné stanice Křímov  nebo z autobusové zastávky Celná.
Hrad Hasištejn
Nedaleko chaty (1,5 km) směrem do obce Místo stojí hrad Hasištejn Byl ostaven Fridrichem I. ze Šumburka pro Jana Lucemburského na důležité stezce ze Saska do Čech. Král Václav IV. hrad zastavil Lobkovicům, kterým po králově smrti zůstal. Ti ho zvětšili a přestavěli. Jako trvalé sídlo si ho vybral humanista Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic a shromáždil tady rozsáhlé sbírky uměleckých předmětů a literatury. Po jeho smrti se tu už nebydlelo a po požáru v roce 1560 hrad zpustl. Dodnes zde  zůstaly stát rozsáhlé zříceniny, kterým vévodí velká věž s vyhlídkou na zbytek hradu i do širokého okolí. Podívat se můžete i do interiérů, malé věže, podzemí a kaple hradu. K dispozici je na nádvoří velmi pěkná restaurace (Hradní restaurace tel. 474658211,602468631). Vstupné je 30 Kč/ dospělý. Na Hradě se každoročně konají akce (upalování čarodějnic, dále dobové trhy a ukázky historického šermu) více na www.hasistejn.krusnohorska.cz.
Legendu o hradu mají k dispozici naši klienti na chatě v připraveném průvodci. Hrad je přístupný celoročně. Určitě doporučujeme a bez prohlídku hradu od nás nemůžete odjet:-). Pro milovníky keškování je zde blízko hradu nádherná, ale těžká keška.